Blog

Monitoring jako wsparcie i bezpieczeństwo dla osób starszych (czujki dymu, ognia, prądu, gazu)

Marta Antas
Marta Antas
07 marca 2024
Monitoring jako wsparcie i bezpieczeństwo dla osób starszych (czujki dymu, ognia, prądu, gazu)

Osoby starsze są szczególnie narażone na zatrucie dymem czy gazem, co jest związane chociażby z opóźnionym czasem reakcji. Szczególnie seniorzy z ograniczonymi możliwościami ruchowymi mogą mieć problem z szybkim wykryciem zagrożenia. W tej sytuacji warto zastosować specjalny system zabezpieczeń w postaci czujek dymu, prądu czy gazu, aby zadbać o skuteczną ochronę przed wieloma zagrożeniami. Poznaj więcej szczegółów! 

Jak działają czujniki bezpieczeństwa?

Na początku warto zastanowić się, jak działają czujniki bezpieczeństwa i w jaki sposób są w stanie ostrzec seniora przed zagrożeniem. W przypadku czujki gazu zazwyczaj mamy do czynienia z prostym mechanizmem na bazie półprzewodnika, który pod wpływem kontaktu z utleniającym się gazem zmienia natężenie prądu i emituje alarm ostrzegawczy. Zwykle jest to sygnał dźwiękowy, ale czasami dodatkowo z alarmem świetlnym. Podobnie działa czujnik dymu, który również zmienia natężenie prądu i uruchamia alarm po kontakcie z dymem. Można także zdecydować się na tak zwane czujniki optyczne, działające w oparciu o zjawisko absorpcji światła. W tym przypadku urządzenie emituje wiązkę światła podczerwonego i w momencie natrafienia na dym automatycznie uruchamia się sygnał ostrzegawczy.

Co wpływa na skuteczność czujników bezpieczeństwa?

Efektywne działanie czujników bezpieczeństwa zależy przede wszystkim od ich prawidłowego rozmieszczenia. W przypadku czujników dymu najlepiej zdecydować się na zamontowanie co najmniej jednego urządzenia na każdym piętrze. Zaleca się, aby zainstalować czujniki przede wszystkim w sypialniach oraz ciągach komunikacyjnych. Z kolei w przypadku czujników gazu bardzo ważne jest, by znajdowały się nie niżej niż 30 cm od sufitu. Należy także pamiętać o zainstalowaniu urządzeń z daleka od otworów wentylacyjnych – w przeciwnym razie czujki mogą nie wychwycić zagrożenia.

Dodatkowe rozwiązania z myślą o bezpieczeństwie seniora

Czujniki bezpieczeństwa są doskonałym rozwiązaniem, aby zapewnić seniorowi ochronę przed takimi zagrożeniami, jak pożar czy ulatnianie się gazu. Warto jednak dodatkowo zadbać o to, by starsza osoba mogła w razie potrzeby szybko wezwać pomoc – na przykład na wypadek włamania. W tym zadaniu pomocny będzie profesjonalny system alarmowy z dedykowaną aplikację mPanic. Za jej pośrednictwem senior może błyskawicznie wezwać załogę interwencyjną, klikając na specjalny przycisk napadowy na swoim smartfonie. Dodatkowo aplikacja umożliwia monitorowanie alarmów w domu czy w mieszkaniu, a także ich zdalną obsługę. W razie potrzeby za pośrednictwem mPanic można szybko uzbroić lub rozbroić alarm. Aplikacja działa intuicyjnie, dzięki czemu starsze osoby nie mają problemu z jej użytkowaniem. Wraz z nowoczesnymi czujnikami bezpieczeństwa pozwala ochronić seniora przed pożarem, napadem zanikiem prądu lub ulatnianiem się gazu.

Skonfiguruj system alarmowy z Seris Konsalnet!

Zależy Ci na stworzeniu systemu alarmowego dostosowanego do potrzeb osoby starszej? W takim razie zachęcamy do skorzystania z usług Seris Konsalnet! Za pośrednictwem naszej strony możesz samodzielnie dobrać odpowiednie urządzenia do instalacji, która zabezpieczy seniora przed różnymi zagrożeniami. Wystarczy wejść na konfigurator systemu alarmowego, a następnie wybrać, czy interesuje Cię system przewodowy, czy bezprzewodowy. Później trzeba określić, w jakim typie nieruchomości ma być zastosowana instalacja. Na tym etapie możesz już wybierać odpowiednią liczbę poszczególnych elementów systemu, w tym czujników gazu oraz dymu.

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    1000_f_331598222_tadtdfei0wxemygfowumtlek1jnu2xhl

    Zobacz więcej