Blog

Centrum Monitorowania Alarmów — czym jest i jak działa?

Marta Antas
Marta Antas
06 czerwca 2024
Centrum Monitorowania Alarmów — czym jest i jak działa?

Centrum Monitorowania Alarmów (CMA) to miejsce, w którym wyspecjalizowani pracownicy – Operatorzy Monitoringu, na bieżąco nadzorują sygnały alarmowe z systemów zainstalowanych u klientów. W ten sposób dbają o bezpieczeństwo chronionego obiektu, aby w razie potrzeby mogą szybko zdecydować o konieczności podjęcia interwencji. Przekonaj się, jak działa Centrum Monitorowania Alarmów i jakie rozwiązania można zastosować, aby zadbać o skuteczną ochronę danego obiektu.

Podstawowe informacje na temat CMA

Jednym z kluczowych miejsc w profesjonalnych firmach ochrony jest Centrum Monitorowania Alarmów. To swoiste centrum dowodzenia, w którym Operatorzy Monitoringu sprawdzają sygnały alarmowe wysyłane przez systemy bezpieczeństwa w obiektach klientów. W przypadku zastosowania na terenie chronionego obiektu kamer przemysłowych, w CMA nadzoruje się także monitoring. Warto podkreślić, że pracownicy monitorują alarmy przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Dzięki temu klienci mogą mieć pewność, że potencjalnie niebezpieczna sytuacja szybko zostanie wykryta. Należy dodać, że w CMA monitoruje się również systemy przeciwpożarowe, co w przypadku zagrożenia pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia.

Jak działa Centrum Monitorowania Alarmów?

Centrum Monitorowania Alarmów pełni wiele kluczowych funkcji. Jego rola nie sprowadza się jedynie do  nadzorowania wysyłanych sygnałów. To właśnie w tym miejscu są podejmowane dalsze kroki dotyczące konkretnych działań. Gdy tylko operator wykryje sytuację zagrożenia, niezwłocznie podejmuje wyznaczone kroki, aby jej przeciwdziałać. W przypadku ryzyka pożaru dzwoni po straż pożarną, a po wykryciu włamania wzywa policję. Pracownik CMA może także wezwać patrol interwencyjny. Za pośrednictwem Centrum zostanie powiadomiony właściciel chronionego obiektu. Należy podkreślić, że Centrum Monitorowania Alarmów może zweryfikować, co dokładnie spowodowało uruchomienie sygnału alarmowego. Wszystko to dzięki możliwości sprawdzenia aktualnej sytuacji za pomocą systemu monitoringu zainstalowanego na terenie danego obiektu. W ten sposób Operator Monitoringu może szybko sprawdzić, czy nie doszło do tak zwanego fałszywego alarmu – wywołanego na przykład przez zwierzę lub czynniki atmosferyczne.

Kiedy Można Skorzystać Ze Wsparcia Centrum Monitorowania Alarmów?

Centrum Monitorowania Alarmów działa przez 24/ godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wsparcie jest dostępne niezależnie od rodzaju obiektu. Z usług centrum może skorzystać każdy, kto zdecydował się na współpracę z firmą świadczącą usługi ochrony, która posiada takie centrum.

Najnowsze technologie wykorzystywane w CMA

Renomowane firmy z branży bezpieczeństwa wykorzystują najnowocześniejsze technologie, aby zwiększyć skuteczność działania Centrum Monitorowania Alarmów. Sztuczna inteligencja pomaga nie tylko w obsłudze alarmów – dodatkowo segreguje zdarzenia oraz ułatwia ich weryfikację. Co więcej, jest ona również wykorzystywana do automatycznego powiadomienia klienta. W tym zakresie warto zwrócić uwagę na opracowany przez firmę Seris Konsalnet system Voice Bot, w którym kluczową funkcję pełnią algorytmy AI. Na czym polega jego działanie? System automatycznie kontaktuje się z klientem i informuje o zaistniałym zdarzeniu oraz podjętych działaniach. Miesięcznie Voice Bot realizuje ponad 20 tysięcy takich połączeń, wspomagając pracę Centrum Monitorowania Alarmów.

Zaufaj profesjonalistom z CMA Seris Konsalnet

Jeśli szukasz zaufanej firmy oferującej całodobowy monitoring alarmów, zdecyduj się na współpracę z Seris Konsalnet. W naszym Centrum Monitorowania Alarmów pracują doświadczeni Operatorzy, którzy wiedzą, jak ważna jest szybka reakcja w momencie wykrycia sytuacji zagrożenia. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem, w tym urządzeniami wykorzystującymi algorytmy sztucznej inteligencji. Dołącz do grona naszych usatysfakcjonowanych klientów. Ofertę kierujemy zarówno do firm, jak i klientów indywidualnych, dostosowując zakres usług do konkretnych oczekiwań.

 

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej