Blog

Ochrona stała i doraźna w ochronie osób i mienia

Marta Antas
Marta Antas
29 maja 2024
Ochrona stała i doraźna w ochronie osób i mienia

Firmy świadczące usługi bezpieczeństwa starają się sprostać oczekiwaniom każdego klienta, proponując różne opcje ochrony osób i mienia. W zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować się na wariant stały lub doraźny. Każdy z nich sprawdza się w nieco innych okolicznościach, a różnice dotyczą między innymi sposobów działania pracowników ochrony. Przekonaj się, czym dokładnie jest ochrona stała i doraźna osób i mienia.

Na czym polega ochrona stała osób i mienia?

Ochrona stała to usługa sprowadzająca się do ciągłej obecności pracowników ochrony na obszarze zabezpieczanego terenu. W tym przypadku ochroniarze mogą zajmować się między innymi kontrolowaniem osób wchodzących i weryfikowaniem, czy mają one odpowiednie uprawnienia do przebywania na chronionym obszarze. Nierzadko w ramach tego typu usług pracownicy ochrony kontrolują także, co poszczególne osoby wnoszą lub wynoszą z zabezpieczanego budynku. Zazwyczaj ochrona stała jest realizowana przy pomocy stałych bądź obchodowych posterunków. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia na przykład z pomieszczeniem recepcyjnym, które znajduje się przy wejściu do chronionego budynku. Drugie rozwiązanie oznacza po prostu obchód wykonywany przez pracownika ochrony. Warto dodać, że najczęściej ochrona stała osób i mienia dotyczy większych obiektów, w tym budynków biurowych, osiedli czy dużych przedsiębiorstw.

Jakie środki mogą być wykorzystywane w przypadku ochrony stałej?

Zastanawiasz się, jakimi środkami dysponują pracownicy ochrony, którzy realizują stałą ochronę osób i mienia? W większości przypadków nie mają oni uprawnień do wykorzystywania tak zwanych środków przymusu bezpośredniego. Ich działanie nie może zatem sprowadzać się do użycia siły fizycznej lub konkretnej broni. Mają za to prawo legitymować osoby znajdujące się na zabezpieczanym terenie. W ramach swojej pracy ochroniarze mogą korzystać z zainstalowanych w obiekcie systemów monitoringu, czy alarmów napadowych. A co w sytuacji, gdy zaistnieje konieczność podjęcia interwencji, aby przeciwdziałać konkretnym zagrożeniom? Wówczas pracownik ochrony stałej jest zobowiązany do wezwania patrolu interwencyjnego, który ma stosowne uprawnienia.

Na czym polega ochrona doraźna osób i mienia?

Ochrona doraźna osób i mienia sprowadza się przede wszystkim do podejmowania konkretnych interwencji. Zazwyczaj pracownicy ochrony zostają wezwani na miejsce zdarzenia przez osoby nadzorujące systemy alarmowe lub systemy monitoringu. Interwencja może dotyczyć zatrzymania sprawców zdarzenia, aż do momentu przekazania ich odpowiednim służbom. Najczęściej doraźna ochrona osób i mienia dotyczy prywatnych posesji mieszkalnych oraz niewielkich firm – obiektów, które są objęte całodobowym monitoringiem.

Z jakich środków mogą korzystać pracownicy ochrony doraźnej?

Pracownicy realizujący ochronę w sposób doraźny to z reguły pracownicy wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, którzy posiadają większe uprawnienia od swoich kolegów, niewpisanych na tę listę. Uprawnienia te dotyczą m.in. stosowania środków przymusu bezpośredniego, w tym siły fizycznej i technik obezwładniających, kajdanek, paralizatorów itp. Dzięki temu są w stanie szybko obezwładnić sprawcę i zadbać o bezpieczeństwo na danym obiekcie.

Skorzystaj z usług Seris Konsalnet – wybierz ochronę stałą lub doraźną

Seris Konsalnet specjalizuje się w profesjonalnych usługach bezpieczeństwa z uwzględnieniem ochrony stałej i ochrony doraźnej osób i mienia. Jesteśmy w stanie dostosować zakres działania do specyfiki chronionego obiektu oraz indywidualnych oczekiwań klienta. Zawsze dbamy o najwyższy standard realizowanych usług. Nasi pracownicy mają stosowne uprawnienia, dzięki którym mogą bezpośrednio przeciwdziałać zagrożeniom, podejmując stosowną interwencję. Zachęcamy do skorzystania z kompleksowego wsparcia z zakresu ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia – proponujemy nie tylko pomoc pracowników ochrony, ale także możliwość zainstalowania na danym obiekcie nowoczesnych systemów monitoringu i alarmu. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zakresem realizowanych usług.

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej