Blog

Co to jest SUFO i jaką pełni funkcję?

Marta Antas
Marta Antas
13 czerwca 2024
Co to jest SUFO i jaką pełni funkcję?

Specjalna Jednostka Formacji Ochronnych (SUFO) to złożona z wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów jednostka, specjalizująca się w zabezpieczaniu i ochronie osób oraz mienia. Działa w ramach agencji ochrony, będąc jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa. Sprawdź, na czym dokładnie polega działalność SUFO!

Podstawowe informacje o SUFO

Działalność Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych reguluje Ustawa o ochronie osób i mienia z 1997 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nadzór nad SUFO sprawuje Komendant Główny Policji. Wykwalifikowani pracownicy ochrony wchodzący w skład tej formacji mogą pracować w wewnętrznych strukturach agencji ochrony lub realizować swoje działania w prywatnych przedsiębiorstwach. W tym drugim przypadku istotne jest zdobycie przez dane przedsiębiorstwo koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na prowadzenie działalności związanej z ochroną osób i mienia, a także uzyskanie pozwolenia na użycie broni palnej (jest to dokument wydawany na okaziciela). Warto podkreślić, że pracownicy ochrony wchodzący w skład SUFO są zobowiązani do współpracy z służbami, w tym z policją, strażą pożarną, strażą graniczną i strażą miejską.

Czym mogą zajmować się jednostki SUFO?

Wykwalifikowani pracownicy ochrony należący do SUFO są zatrudniani do realizacji zadań o podwyższonym ryzyku. Bardzo często powierza się im na przykład konwój mienia lub gotówki. Ponadto, Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Ochronne mogą być również odpowiedzialne za ochronę infrastruktury krytycznej, w tym między innymi obiektów wojskowych czy zakładów energetycznych. SUFO mogą także zajmować się realizacją wyznaczonych zadań zgodnie z indywidualnie ustalonym planem ochrony danego obiektu.

Uprawnienia pracowników SUFO

Pracownikami SUFO mogą zostać wyłącznie osoby wpisane na listę kwalifikowanych pracowników ochrony osób i mienia. Warto nieco bliżej przyjrzeć się ich głównym uprawnieniom, co pozwoli lepiej zrozumieć, na czym polega działalność Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych. Wykwalifikowani pracownicy mają prawo między innymi do legitymowania osób wchodzących na zabezpieczany teren. Mogą także dokonać zatrzymania na chronionym obszarze. Pracownicy SUFO mają pozwolenie na broń i w nagłych przypadkach mają prawo jej użyć. Ponadto, są oni również uprawnieni do stosowania środków przymusu bezpośredniego, w tym między innymi kajdanek, paralizatora, gazu i pałek. W razie potrzeby mogą też stosować siłę fizyczną, na przykład w celu ubezwłasnowolnienia podejrzanej osoby. Dodatkowo warto podkreślić, że obowiązkiem każdego pracownika SUFO jest współpraca z jednostkami służb mundurowych. Przykładowo, może on zatrzymać podejrzanego, aby następnie przekazać go policji.

Zmotoryzowane patrole SUFO – co warto wiedzieć?

Patrole SUFO mogą poruszać się pieszo lub korzystać z pojazdów. W tym drugim przypadku będziemy mieć do czynienia ze zmotoryzowaną jednostką specjalną. W jej skład obowiązkowo musi wejść co najmniej dwóch kwalifikowanych pracowników ochrony z pozwoleniem na broń. Takie jednostki świetnie sprawdzają się w przypadku konieczności zabezpieczenia większych obszarów.

Usługi SUFO z Seris Konsalnet – zapraszamy do współpracy

Firma Seris Konsalnet, jeden z liderów usług security na polskim rynku, posiada uprawnienia Specjalistycznej Uzbrojonej Formacji Ochronnej. Możemy pochwalić się ochroną wielu obiektów infrastruktury krytycznej, w tym także terenów wojskowych. W skład naszych jednostek SUFO wchodzą wykwalifikowani pracownicy ochrony, którzy mają wieloletnie doświadczenie w branży security. Jeśli jesteś zainteresowany usługami SUFO, zachęcamy do kontaktu online lub telefonicznego. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i poinformujemy o szczegółach współpracy. Podejmujemy się również nietypowych zleceń, dostosowanych do indywidualnych oczekiwań klienta.

 

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej