Blog

Audyt TAPA – co powinieneś o nim wiedzieć?

Marta Antas
Marta Antas
15 marca 2024
Audyt TAPA – co powinieneś o nim wiedzieć?

TAPA, czyli Transported Asset Protection Association (Związek Ochrony Aktywów Technologicznych) jest organizacją zrzeszającą globalnych przewoźników, światowych producentów i wiele innych podmiotów z sektora transportu i logistyki. Jej główny cel to zapewnienie bezpieczeństwa przewożonych towarów. W tym zakresie organizacja opracowuje i wciąż udoskonala nowe standardy, które powinny spełniać najlepsze firmy z łańcucha dostaw. Audyt TAPA ma na celu zweryfikować, czy dany podmiot prowadzi działalność zgodnie z ustalonymi standardami, aby na tej podstawie mógł otrzymać certyfikat. Poznaj więcej szczegółów!

TAPA FSR – wymagania dotyczące bezpieczeństwa obiektów

Jednym z trzech podstawowych standardów TAPA jest TAPA FSR. Podczas audytu należy zweryfikować, czy dana firma spełnia jego wymogi. Standard TAPA FSR dotyczy szeroko pojętego bezpieczeństwa obiektów. Określa on minimalne wymagania, jakie powinien spełniać konkretny obiekt magazynowy, w którym przechowywane są towary wysokiej jakości lub wyroby szczególnie narażone na kradzież. Audyt uwzględnia takie kwestie, jak zabezpieczenia stosowane na zewnątrz i wewnątrz obiektu, kontrola dostępu do powierzchni magazynowych czy wykorzystywane w danym obiekcie systemy alarmowe. Pod uwagę bierze się również wymagania dotyczące personelu, który musi respektować podstawowe zasady ochrony przechowywanego towaru.

TAPA TSR – wymagania bezpieczeństwa dla transportu ciężarowego

Audyt TAPA skupia się również wokół standardu TSR, który dotyczy bezpieczeństwa  transportu drogowego ładunków o wysokiej wartości. Wytyczne obejmują między innymi konieczność stosowania specjalnych zabezpieczeń przewożonego towaru. Przykładem takiego zabezpieczenia może być S-LOCK, czyli zamek z siłownikami z możliwością zdalnej kontroli. To mechaniczno-elektroniczne urządzenie doskonale sprawdza się na trasie, skutecznie minimalizując ryzyko kradzieży. Cechuje się intuicyjną obsługą, a jego dodatkowym atutem jest możliwość połączenia z innymi systemami ochrony. Z łatwością można go skonfigurować chociażby z systemem monitorującym. Należy przy tym podkreślić, że S-LOCK jest wyposażony w specjalne czujniki, które w sytuacji zagrożenia automatycznie wykrywają próbę włamania. Zabezpieczenie odpowiada normom standardu TAPA TSR, dlatego warto go wdrożyć jeszcze przed audytem.

TAPA PSR – wymagania dotyczące bezpieczeństwa parkowania

Kolejnym kluczowym standardem TAPA jest PSR, który odnosi się do bezpieczeństwa parkowania. Przeprowadzenie audytu będzie sprowadzać się także do zweryfikowania, jakie formy ochrony stosuje dana firma, żeby zapobiec kradzieży towarów znajdujących się w zaparkowanych pojazdach. A zatem, gdy chcesz sprostać obowiązującym standardom, można zdecydować się na przykład na zewnętrzne zabezpieczenia, takie jak kłódka GPS. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest błyskawiczne zlokalizowanie ładunku. To również doskonałe rozwiązanie, gdy chcesz zapobiec nie tylko kradzieży, ale także uszkodzeniom przewożonego towaru. Kłódka GPS jest prosta w obsłudze, co dodatkowo ułatwia jej zastosowanie. Urządzenie udostępnia kluczowe informacje, takie jak status zamka (zamknięty lub otwarty) czy poziom naładowania baterii. Oprócz kłódki warto też zastosować inne systemy monitorujące, ponieważ pozwoli to zadbać o bezpieczeństwo przewożonego towaru również wtedy, gdy znajduje się w zaparkowanym pojeździe.

Zadbaj o standardy TAPA z Seris Konsalnet

Twoja firma stara się o uzyskanie certyfikatu TAPA? Aby pomyślnie przejść przez audyt, warto jak najszybciej wprowadzić odpowiednie rozwiązania z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa procesów transportowych i logistycznych. Jeśli nie wiesz, które z nich najlepiej sprawdzą się w przypadku Twojej działalności, skorzystaj z naszej pomocy. W Seris Konsalnet oferujemy najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, takie jak kłódka GPS czy zabezpieczenie S-LOCK. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym systemem monitorującym Seris Smart GPS, który pomaga zadbać o bezpieczeństwo towaru na każdym etapie łańcucha dostaw. Skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów!

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    1000_f_331598222_tadtdfei0wxemygfowumtlek1jnu2xhl

    Zobacz więcej