Blog

Monitoring Paliwa dla Transportu i floty pojazdów

Marta Antas
Marta Antas
01 lipca 2022
Monitoring Paliwa dla Transportu i floty pojazdów

Pełna kontrola paliwa w transporcie

System GPS pozwala oszczędzać paliwo poprzez monitorowanie jego zużycia we wszystkich pojazdach znajdujących się we flocie. Ceny paliwa są bardzo wysokie, a jego koszt, to duża część wydatków ponoszona w firmie.

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że zakup paliwa jest obciążeniem finansowym. Dlatego warto rozejrzeć się za rozwiązaniami pozwalającymi na ograniczenie tych wydatków. Jednym z nich jest monitorowanie paliwa w pojazdach.

Oszczędność paliwa jest jednym z głównych warunków dobrze prosperującej floty

Nadmierne zużycie paliwa może mieć wpływ na niepożądane zwiększanie nakładów finansowych, konkurencyjność oraz produktywność.

Wykorzystanie monitorowania paliwa może mieć pozytywne skutki w tych właśnie kwestiach. Dzięki temu możesz identyfikować niepraktyczne dotychczasowe zachowania kierowców, powodujące większe zużycie paliwa.

Przekroczenia prędkości, ostre hamowania, jazda na wysokich obrotach zwiększają nie tylko spalanie, ale również powodują niebezpieczeństwo na drodze.

Wykorzystując monitorowanie pojazdów w znacznym stopniu możesz ograniczyć takie praktyki, tym samym poprawiając bezpieczeństwo oraz straty paliwa.

Dzięki telematyce szybko zidentyfikujesz kierowców, którym możesz wyznaczyć cele ekonomicznej jazdy. Wykorzystując korelację kart paliwowych z danymi z systemu GPS w łatwy sposób wychwycisz potencjalne ubytki paliwa.

Posiadając wiedzę o paliwie w łatwy sposób wprowadzisz ekonomiczną jazdę do swojej firmy. Przełoży się to na większe bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowców, ale również wyeliminuje ryzyko uszkodzenia pojazdów lub sprzętu.

Zużycie paliwa można kontrolować na kilka sposobów:

podłączenie pływaka

Metoda stosowana w pojazdach bez szyny CAN. Jest ona jednak obarczona największą granicą błędu. Pomiar paliwa wykorzystywany jest poprzez podłączenia nadajnika do fabrycznego pływaka w zbiorniku pojazdu.

szyny CAN

Nadajnik podłączany jest do szyny CAN pojazdu i to z niej pobiera informację na temat paliwa. Podłączenie takie pozwala również na odczyt innych danych mających wpływ na spalanie tj. obroty silnika, nacisk na pedał gazu itp.

sonda paliwowa

Kolejnym rozwiązaniem jest montaż sondy paliwowej w zbiorniku. Sposób najczęściej wykorzystywany w samochodach ciężarowych oraz maszynach budowlanych. Montaż sondy paliwa jest najlepszym sposobem na dokładne wskazanie poziomu paliwa w zbiorniku. Odpowiednio skalibrowana sonda umożliwia monitorowanie tankowań, ubytków a w dłuższej perspektywie pozwala na wskazania średniego spalania.

przepływomierz

Połączenie przepływomierza z lokalizatorem GPS pozwala niemal natychmiast wychwycić wszelkie nieprawidłowości i nadmierne zużycia paliwa. Przepływomierz jest najdokładniejszym, niezależnym urządzeniem monitorujacym zużycie paliwa. Odpowiednio dobrane przepływomierze potrafią mierzyć ilość niespalonego paliwa powracającego do zbiornika. Przepływomierz nie podaje informacji o poziomie paliwa w zbiorniku, dlatego jest doskonałym uzupełnieniem do zamontowanej sondy paliwa.

elektroniczny korek

Chcąc zabezpieczyć wlew paliwa warto zainwestować w elektroniczny korek, który dzięki podłączeniu do nadajnika GPS poinformuje Cię o każdym otwarciu zbiornika. System umożliwia utworzenie reguł alarmujących i powiadomień email lub sms dla użytkowników o każdym otwarciu korka poza wyznaczonymi strefami lub w miejscami zabronionych. Dodatkowym elementem korka jest sitko antykradzieżowa, które zabezpiecza dostęp do zbiornika. Korki montowane są najczęściej w samochodach ciężarowych oraz maszynach budowlanych.

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej