Blog

Ochrona perymetryczna obiektu — czym jest?

Marta Antas
Marta Antas
21 czerwca 2024
Ochrona perymetryczna obiektu — czym jest?

Czy spotkałeś się kiedyś z pojęciem ochrony perymetrycznej obiektu? Termin ten odnosi się do budynków o wysokim ryzyku zagrożeń, w tym między innymi obiektów wojskowych czy zakładów energetycznych. Dzięki ochronie perymetrycznej można szybko wykryć próby wtargnięcia osób nieupoważnionych oraz zabezpieczyć mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Poznaj więcej szczegółów!

Co to znaczy ochrona perymetryczna obiektu?

Warto nieco bliżej przyjrzeć się samemu pojęciu perymetrii, aby lepiej zrozumieć znaczenie ochrony perymetrycznej. Termin ten wywodzi się z okulistyki i oznacza badanie przeprowadzane w celu wykrycia nieprawidłowości, które mogą zaburzyć na przykład pole widzenia. W kontekście zabezpieczeń zastosowanych w budynkach ochrona perymetryczna oznacza swoiste badanie danego obszaru, aby szybko wykryć intruzów lub zdarzenia, które potencjalne mogłyby zagrażać bezpieczeństwu chronionego obiektu.

W jakich obiektach zaleca się stosowanie ochrony perymetrycznej?

Ochrona perymetryczna jest priorytetem w przypadku obiektów o zwiększonym ryzyku zagrożeń. Stosuje się ją między innymi do zabezpieczania budynków i obszarów wojskowych. Ponadto jest zalecana także w przypadku obiektów, które mają kluczowy wpływ na funkcjonowanie danego miasta czy regionu. Przykładem są chociażby zakłady energetyczne, zakłady wodociągowe czy lotniska. Ochronę perymetryczną wykorzystuje się także do zabezpieczania obszarów składowania niebezpiecznych materiałów i innych miejsc podwyższonego ryzyka.

Jakie elementy zabezpieczeń mogą być wykorzystywane w ochronie perymetrycznej?

Na skuteczność ochrony perymetrycznej wpływają odpowiednio dostosowane elementy zabezpieczeń, które pozwalają zapobiec wielu zagrożeniom. Wśród najczęściej wykorzystywanych urządzeń warto zwrócić uwagę na czujniki reagujące na próbę naruszenia granic chronionego obiektu. Istotne jest również zastosowanie nowoczesnego monitoringu sprawdzającego teren wokół danego budynku. Ponadto, firmy odpowiedzialne za ochronę perymetryczną nierzadko wykorzystują nowoczesne bariery podczerwieni, co pozwala szybko wykryć intruza. Na uwagę zasługują także bariery mikrofalowe – w tym przypadku następuje automatyczne włączenie alarmu, gdy wiązka elektromagnetyczna między nadajnikiem a odbiornikiem natrafi na inny obiekt. W niektórych budynkach stosuje się także czujniki sejsmiczne, które wykrywają wstrząsy pod wpływem poruszania się po zabezpieczanym podłożu. Zazwyczaj instaluje się je bezpośrednio pod powierzchnią podłogi.

Kontrola dostępu – kluczowy element ochrony perymetrycznej

W zakres ochrony perymetrycznej często też wchodzą urządzenia kontroli dostępu. Tego typu systemy pozwalają na bieżąco weryfikować osoby wchodzące i opuszczające obiekt. Do tej grupy zabezpieczeń należy zaliczyć między innymi zamki elektroniczne, które skutecznie uniemożliwiają swobodne wejście do danego budynku. Najczęściej instaluje się je w bramach i furtkach. Kontrolę dostępu zapewniają także systemy wideoweryfikacji, w tym nowoczesne urządzenia z inteligentną analizą obrazu. Warto tutaj wyróżnić systemy monitoringu z funkcją rozpoznawania twarzy, niezawodne w szybkiej identyfikacji podejrzanych osób.

Zadbaj o profesjonalną ochronę perymetryczną obiektu z Seris Konsalnet!

Seris Konsalnet od lat specjalizuje się w ochronie obiektów wysokiego ryzyka, a dzięki zdobytemu doświadczeniu jesteśmy w stanie podjąć się nawet nietypowych zleceń. Możesz zlecić nam kompleksową ochronę perymetryczną jednego budynku lub większego obszaru. Nasi wykwalifikowani pracownicy dostosują odpowiednie elementy zabezpieczeń pod kątem specyfiki danego obiektu.

Możemy zainstalować zarówno nowoczesne systemy monitoringu, w tym z funkcją inteligentnej analizy obrazu, jak i niezawodne czujniki. Z naszą pomocą zadbasz o efektywną kontrolę dostępu, aby na bieżąco sprawdzać, czy nikt niepowołany nie próbuje dostać się do zabezpieczanego budynku. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z ofertą inteligentnego monitoringu iCCTV, który świetnie sprawdza się w ochronie perymetrycznej. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, skontaktuj się z nami online lub telefonicznie.

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej