Blog

Zabezpieczenie techniczne obiektu – na czym dokładnie polega?

Marta Antas
Marta Antas
18 marca 2024
Zabezpieczenie techniczne obiektu – na czym dokładnie polega?

Jak zadbać o skuteczne zabezpieczenie budynku przed kradzieżą, pożarem i innymi losowymi sytuacjami? W tym celu należy zastosować odpowiednie technologie, które zapewnią danemu obiektowi kompleksową ochronę. Sprawdź, co dokładnie wchodzi w zakres zabezpieczenia technicznego i na czym ono polega!

Systemy telewizji przemysłowej

Nowoczesny system monitoringu telewizji przemysłowej (CCTV) to jeden z kluczowych elementów zabezpieczenia technicznego. To dzięki niemu można na bieżąco monitorować dany obiekt i archiwizować nagrania. Należy podkreślić, że w CCTV coraz częściej są wykorzystywane nowatorskie rozwiązania, w tym kamery termowizyjne oraz system analizy obrazu w oparciu o algorytmy AI. Warto też dodać, że telewizją przemysłową można sterować zdalnie, co znacznie ułatwia zarządzanie kamerami nawet na bardzo dużym terenie.

Systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)

W ramach zabezpieczenia technicznego stosuje się również systemy mające na celu ochronę przed włamaniem i napadem. Zalicza się do nich między innymi przyciski natychmiastowego wezwania pomocy. Należy zaznaczyć, że działają one w czasie rzeczywistym. Aby zabezpieczyć je na wypadek awarii, zostają wyposażone w czujniki środowiskowe, które automatycznie reagują na zalanie czy dym.

Systemy zarządzające BMS i PSIM

Zabezpieczenie techniczne danego obiektu polega między innymi na zastosowaniu systemów zarządzających BMS i PSIM. BMS umożliwia kontrolowanie instalacji HVAC, w tym ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, oraz pozwala na zdalne zarządzanie wieloma innymi instalacjami wykorzystywanymi w budynku. Ponadto ułatwia także efektywne zarządzanie oświetleniem. Z kolei PSIM sprowadza się głównie do zintegrowania kilku systemów bezpieczeństwa w jednym miejscu. Od niego zależy podejmowanie szybkiej reakcji na bazie opracowanych wcześniej scenariuszy. Poprawne działanie systemu PSIM pozwala także zadbać o sprawne działanie monitoringu i instalacji kontroli dostępu.

Systemy sygnalizacji pożaru

Kompleksowe zabezpieczenie techniczne budynku dotyczy nie tylko ochrony przed włamaniem, ale także przed losowymi zdarzeniami, takimi jak pożar. Dzięki specjalnym systemom sygnalizacji pożaru można wykryć zagrożenie na wczesnym etapie, wraz z jego dokładną lokalizacją. Warto podkreślić, że w razie potrzeby następuje również automatyczne powiadomienie służb. Specjalnie opracowany system wspomaga także proces ewakuacji z budynku.

Systemy kontroli dostępu

Systemy kontroli dostępu to kolejny element zabezpieczeń technicznych budynku. Dzięki nim można na bieżąco sprawdzać, czy nie doszło do próby nieautoryzowanego dostępu. Pozwalają one również na tworzenie uprawnień na różnych poziomach oraz umożliwiają rejestrowanie dużych ilości danych.

Systemy obsługi ruchu osobowego i towarowego

Zabezpieczenie techniczne polega również na zastosowaniu systemów obsługi ruchu osobowego i towarowego. Z ich pomocą można zadbać o zautomatyzowanie procesów obsługi przesyłek. Zastosowane w tym zakresie technologie są kompatybilne między innymi z aplikacjami dla kierowców. Dodatkowo warto też wspomnieć o rozwiązaniach umożliwiających szybkie wykrycie ruchu w obszarze chronionego obiektu.

Dźwiękowe systemy ostrzegawcze

Dopełnieniem wymienionych powyżej systemów zabezpieczeń technicznych są dźwiękowe systemy ostrzegawcze. Ich głównym celem jest sygnalizowanie niebezpiecznych sytuacji – alarm uruchamia się na przykład na skutek wyczucia dymu lub ognia. Zastosowane technologie pozwalają również na emitowanie automatycznych zapowiedzi głosowych podczas przeprowadzania ewakuacji chronionego budynku.

Zadbaj o zabezpieczenie techniczne z Seris Konsalnet

Zależy Ci na profesjonalnym zabezpieczeniu technicznym danego obiektu? Seris Konsalnet pomoże Ci zadbać o kompleksową ochronę budynku, dostosowując zakres zabezpieczeń do jego specyfiki. Nasze systemy odpowiadają najnowszym standardom i można je połączyć z założonymi już instalacjami. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie – zapraszamy do skorzystania z usług Seris Konsalnet!

 

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej