Blog

Bezpieczeństwo i kontrola bezpieczeństwa na lotniskach

Marta Antas
Marta Antas
27 lutego 2024
Bezpieczeństwo i kontrola bezpieczeństwa na lotniskach

W trosce o bezpieczeństwo podróżnych na lotniskach przeprowadzane są specjalne kontrole pasażerów oraz ich bagażu. Odpowiadają za nie wykwalifikowani pracownicy, którzy wiedzą, jak wykryć potencjalnie niebezpieczną sytuację. Dzięki ich pracy osoby łamiące prawo lub stwarzające zagrożenie dla innych pasażerów od razu zostają zatrzymane w celu dalszych wyjaśnień. Sprawdź, na czym dokładnie polega kontrola bezpieczeństwa na lotniskach.

Kto może przeprowadzać kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach?

Kontrola osób, bagażu oraz poczty lotniczej musi być przeprowadzana przez wykwalifikowanych pracowników. Odpowiadają za nią tak zwani operatorzy kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. Potencjalni kandydaci na to stanowisko muszą być pełnoletni, mieć minimum średnie wykształcenie, mieć polskie lub unijne obywatelstwo oraz czystą kartotekę prawną. Operatorem może zostać osoba, która przeszła pozytywną weryfikację Straży Granicznej. Musi ona przejść szereg branżowych szkoleń, aby dowiedzieć się, jak przeprowadzać kontrolę bezpieczeństwa i jakie sytuacje wymagają podjęcia interwencji. Ważna jest także znajomość aktualnych przepisów ochrony lotnictwa oraz umiejętności praktyczne z tego zakresu, w tym związane z obsługą profesjonalnego sprzętu kontrolnego. Szkolenie jest zakończone państwowym egzaminem oraz zdobyciem certyfikatu.

Na czym polega profesjonalna kontrola bezpieczeństwa na lotniskach?

Profesjonalnie przeprowadzona kontrola bezpieczeństwa na lotniskach dotyczy zarówno sprawdzania pasażerów, jak i przewożonego przez nich bagażu. Musi przez nią przejść każdy podróżujący, aby zostać wpuszczony na pokład samolotu. A zatem po odprawie bagażowej wszyscy pasażerowie obowiązkowo udają się do punktu kontroli bezpieczeństwa. Wtedy grube ubrania wierzchnie, sprzęt elektroniczny, różnego rodzaju płyny i leki należy włożyć do specjalnych pojemników, które wraz z bagażem podręcznym są kontrolowane na taśmie i sprawdzane przez operatorów. Specjalne urządzenia pozwalają prześwietlić ich zawartość, aby sprawdzić, czy pasażer nie przewozi niedozwolonych przedmiotów. W tym samym czasie podróżujący przechodzą przez bramkę bezpieczeństwa. W niektórych sytuacjach może okazać się, że będzie on zobowiązany do dodatkowej kontroli, aby sprawdzić, czy w ubraniach nie ma metalowych przedmiotów.

Dlaczego tak ważne jest przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa na lotniskach?

Dzięki profesjonalnie przeprowadzonej kontroli bezpieczeństwa można wykryć pasażerów, którzy zamierzali wnieść na pokład samolotu niedozwolone przedmioty. Jednak, czy wiesz, czego konkretnie nie wolno przewozić w bagażach? Na liście zakazanych przedmiotów znajdują się między innymi ostro zakończone narzędzia, broń i substancje trujące. Szczegółowy spis niedozwolonych rzeczy znajduje się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego – warto się z nim zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemności. Dzięki kontroli bezpieczeństwa można zatem zapobiegać przemytowi narkotyków oraz ochronić pasażerów i pracowników lotniska przed zagrożeniem terrorystycznym. Za pomocą zaawansowanych technologii operatorzy mogą skutecznie wyeliminować ryzyko związane z przewozem niedozwolonych substancji lub niebezpiecznych przedmiotów.

Kontrola bezpieczeństwa na lotniskach dzięki Seris Konsalnet

Seris Konsalnet to jedna z pierwszych firm z branży security, która świadczy usługi z zakresu kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. Nasi pracownicy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w sprawdzaniu osób, bagażu i ładunku. Zajmują się zarówno wychwytywaniem niebezpiecznych przesyłek lotniczych, jak i kontrolą pasażerów, którzy przechodzą przez bramki bezpieczeństwa. Dzięki ich pracy podróżujący mają pewność, że na pokładzie samolotu nie znajdą się osoby przewożące przedmioty zabronione w transporcie lotniczym. Dodatkowo nasza firma świadczy także standardowe usługi z zakresu ochrony obiektu. Chcesz poznać więcej szczegółów? Skontaktuj się z nami online lub telefonicznie, aby zdobyć dodatkowe informacje!

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej