Blog

W jaki sposób zwierzęta w gospodarstwie domowym wpływają na systemy zabezpieczenia domu/mieszkania?

Marta Antas
Marta Antas
28 lutego 2024
W jaki sposób zwierzęta w gospodarstwie domowym wpływają na systemy zabezpieczenia domu/mieszkania?

Zastanawiasz się, czy obecność zwierząt w gospodarstwie domowym ma jakikolwiek wpływ na zastosowane w domu systemu alarmowe? Okazuje się, że czworonożni pupile często są sprawcami tak zwanych fałszywych alarmów! Nie oznacza to jednak, że właściciele psów czy kotów nie mogą skorzystać z tej formy zabezpieczenia. Sprawdź, dlaczego pupile mogą uruchomić alarm i o czym musisz pamiętać, zakładając system ochron w domu ze zwierzętami!

Jak działają systemy alarmowe na zwierzęta?

Na początku warto zastanowić się, w jaki sposób systemy alarmowe oddziałują na zwierzęta. Wiele zależy od czujników zastosowanych w danej instalacji. Jeśli zdecydujesz się na użycie tak zwanych czujników ruchu, musisz liczyć się z ryzykiem ich przypadkowego uruchomienia przez psa lub kota. Jak to możliwe? Tego typu urządzenia zwykle wykorzystują sensory podczerwieni, wykrywając z ich pomocą promieniowanie podczerwone. W rzeczywistości reagują na ciepło ciała ludzkiego i automatycznie uruchamiają się po jego wyczuciu. Należy jednak podkreślić, że zwierzęta domowe również emitują ciepła i właśnie dlatego mogą być przyczyną fałszywych alarmów. Zwykłe systemy alarmowe zazwyczaj nie są w stanie odróżnić człowieka od psa czy kota, który porusza się w obszarze sensorów. Problem ten dotyczy przede wszystkim starszych instalacji.

Jak zwierzę może uruchomić alarm?

Zwierzęta w gospodarstwie domowym mogą uruchomić alarm na wiele sposobów. Warto ten problem opisać na przykładzie kotów, które najczęściej wchodzą w interakcję z systemami alarmowymi. Pupile mają skłonność do wspinania się po meblach, przez co mogą włączyć alarm zaprogramowany na wykrywanie niebezpieczeństwa na danej wysokości. Ponadto, czujniki ruchu często uruchamiają się pod wpływem gwałtownych ruchów zwierząt, a szczególnie koty są skłonne do wykonywania nagłych skoków. Problemem mogą być także zabawki czworonogów. Alarm może się włączyć przede wszystkim pod wpływem wibrujących akcesoriów dla psów czy kotów, ale nie tylko. Nierzadko system zabezpieczeń uruchamia się również przez zabawki dźwiękowe. Przed założeniem instalacji alarmowej warto zatem zastanowić się, jak zmniejszyć ryzyko przypadkowego włączenia się alarmu.

Fałszywe alarmy wywołane przez zwierzęta – jak im zapobiec?

Ograniczenie ryzyka włączania fałszywych alarmów zależy przede wszystkim od zastosowanych technologii. Jeśli zdecydujesz się na systemy zabezpieczeń wysokiej jakości, uda Ci się zadbać o większą skuteczność w wykrywaniu rzeczywistego zagrożenia. W przypadku czujników ruchu warto zdecydować się na urządzenia, które zostały zaprogramowane w taki sposób, aby ignorowały obecność zwierząt. Zazwyczaj ich sensory nie reagują na pupili o wadze nieprzekraczającej 20 kg. Bardziej zaawansowane urządzenia analizują wielkość plamy cieplnej, aby na tej podstawie odróżnić człowieka od zwierzęcia. Należy też podkreślić, że czujniki ruchu zazwyczaj są mniej czułe bliżej ziemi, dzięki czemu nie reagują na poruszające się po podłodze psy czy koty.

Innym rozwiązaniem na wyeliminowanie fałszywych alarmów jest zastosowanie nowoczesnego monitoringu z systemem wideoweryfikacji. Dzięki niemu firma zabezpieczająca daną nieruchomość od razu może sprawdzić, co było przyczyną włączenia alarmu. Na tej podstawie decyduje, czy rzeczywiście doszło do włamania, czy też system uruchomił się przez przypadek. To świetne rozwiązanie w przypadku gospodarstw domowych, w których przebywają zwierzęta, dzięki któremu można zapobiec niepotrzebnym interwencjom.

Podsumowanie

Jeśli w Twoim domu przebywają zwierzęta i obawiasz się, że Twoi pupile przez przypadek będą włączać alarm, skorzystaj z naszej pomocy! W Seris Konsalnet chętnie doradzimy w wyborze odpowiedniego rozwiązania, mając na uwadze aktywność czworonożnych przyjaciół. Możesz zdecydować się na wideo weryfikację systemu monitoringu lub nowoczesne czujniki, które nie będą wykrywać zwierząt. Skontaktuj się z nami i poznaj najnowsze rozwiązania dedykowane właścicielom czworonogów!

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    1000_f_331598222_tadtdfei0wxemygfowumtlek1jnu2xhl

    Zobacz więcej