Blog

Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas ferii zimowych?

Marta Antas
Marta Antas
26 lutego 2024
Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas ferii zimowych?

Ferie zimowe to czas beztroskiej zabawy Twojej pociechy, a także miło spędzanego czasu w gronie rodzinnym. Nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie! Poznaj zatem nasz krótki poradnik, dzięki któremu zapewnisz dziecku udany i przede wszystkim bezpieczny wypoczynek!

Bezpieczeństwo podczas aktywności na świeżym powietrzu

Zimowa aura zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, a przede wszystkim do zabaw na śniegu. Rodzice muszą jednak pamiętać, że nawet zjeżdżanie na sankach może być potencjalnie niebezpieczną sytuacją. Warto zatem zadbać, aby dziecko bawiło się w bezpiecznych miejscach, z dala od ulicy i akwenów wodnych. Należy też uświadomić pociechę, które zachowania mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje – przykładem jest chociażby jazda na sankach przywiązanych do samochodu. Warto pamiętać, że nawet podczas spaceru dziecko może być narażone na niebezpieczeństwo. Zimą często mamy do czynienia z gorszą widocznością, co zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Ważne jest zatem, aby zapewnić dziecku odblaski podczas każdej aktywności poza domem, dzięki którym kierowcy dostrzegą je z dalszej odległości.

Bezpieczne lodowisko – tylko pod opieką dorosłych

Dzieci uwielbiają wchodzić na zamarznięte stawy, rzeki czy jeziora, nie zdając sobie sprawy, że zabawa na akwenach skutych lodem może skończyć się tragicznie. Warto zatem uczulić pociechę, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas wchodzenia na lód, w tym przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim na zamarznięty akwen dziecko może wejść jedynie pod opieką osoby dorosłej. Ważne jest, aby wcześniej upewnić się, czy pokrywa lodowa ma co najmniej 10 cm grubości. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na taflę przykrytą śniegiem, który stanowi dodatkowe obciążenie i sprawia, że nie widać potencjalnych zagrożeń na lodzie. Należy także uświadomić dziecko, jak powinno się zachować, gdy usłyszy trzeszczenie lodu – w tym wypadku ważne jest, aby nie zastygać w bezruchu, tylko powoli, ale też delikatnie stawiając stopy, wracać w kierunku brzegu.

Zimowe wyjazdy – o czym należy pamiętać?

Twoja pociecha będzie spędzać ferie zimowe poza domem? W takim razie koniecznie pamiętaj, aby na przed wyjazdem sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. W tym celu wystarczy wejść na publiczną bazę danych (wypoczynek.mein.gov.pl), gdzie znajdziesz numery wydanych zaświadczeń, kompletne dane organizatora oraz termin, lokalizację i liczbę uczestników planowanego wyjazdu. Warto też pamiętać o kontroli środków transportu, aby zadbać o bezpieczny przejazd dziecka – nie zapomnij, że jako rodzic masz prawo zwrócić się do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego o przeprowadzenie kontroli pojazdu. Możesz też wejść na rządową stronę bezpiecznyautobus.gov.pl, aby samemu sprawdzić, czy autokar ma aktualne badania techniczne oraz polisę ubezpieczeniową.

Niezależnie od tego, czy pociecha wybiera się na zorganizowany wyjazd, czy też razem z nią jedziesz na ferie, koniecznie musisz przygotować dziecko do zimowego wypadu. Ważne jest skompletowanie ciepłych ubrań i nieprzemakalnych butów, przystosowanych do warunków pogodowych. W bagażu koniecznie musi znaleźć się miejsce na apteczkę pierwszej pomocy, w której należy umieścić leki przeciwbólowe, materiały opatrunkowe, leki na przeziębienie i inne medykamenty stosowane w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Jeśli Twoja pociecha będzie uprawiać sporty zimowe, koniecznie sprawdź stan techniczny sprzętu sportowego. Upewnij się również, czy podczas treningów dziecko przebywa pod opieką wykwalifikowanego instruktora. Pamiętaj też, aby porozmawiać z pociechą na temat bezpieczeństwa, przypominając jej między innymi o głównych zasadach dotyczących poruszania się po drogach.

Bezpieczne ferie dziecka zależą od rodziców!

Seris Konsalnet przypomina, że za bezpieczeństwo dzieci podczas ferii odpowiadają rodzice, którzy powinni dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić pociechom udany wypoczynek. Warto wcześniej przygotować się do planowanego wyjazdu, kompletując niezbędne ubrania, obuwie i sprzęt sportowy. Należy również pamiętać, aby uświadomić dziecko o możliwych zagrożeniach związanych na przykład z wchodzeniem na zamarznięte akweny czy zjeżdżaniem na sankach blisko drogi. Niezależnie od sposobu spędzania ferii zimowych bezpieczeństwo zawsze musi być priorytetem!

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej