Blog

Czym są zagrożenia CBRN?

Marta Antas
Marta Antas
06 maja 2024
Czym są zagrożenia CBRN?

Duże obiekty widowiskowo-sportowe, takie jak stadiony czy areny, wymagają szczególnych działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. Z myślą o zagwarantowaniu maksimum ochrony podczas imprez masowych opracowano projekt Safe Stadium. Jego głównym celem jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań, które w założeniu mają poprawić bezpieczeństwo CBRN na obiektach sportowych. Warto nieco bliżej poznać projekt Safe Stadium oraz dowiedzieć się, czym tak dokładnie są zagrożenia CBRN.

Co to jest CBRN?

CBRN  to skrót oznaczający specyficzne rodzaje zagrożeń, jakie mogą wystąpić między innymi w przestrzeni publicznej, w tym także na terenie obiektów sportowo-widowiskowych. Opracowanie odpowiednich procedur reagowania w momencie wystąpienia incydentów CBRN powinno być priorytetem w kontekście bezpieczeństwa uczestników danej imprezy. Nazwa powstawała od pierwszych liter zagrożeń i odnosi się do niebezpieczeństw chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych.

Przykładowe sytuacje zagrożeń CBRN

Jakie dokładnie sytuacje mogą wchodzić w zakres zagrożeń CBRN? Przykładem jest chociażby wydostanie się niebezpiecznych chemikaliów z miejsca ich dotychczasowego składowania, wystąpienie skażenia promieniotwórczego na skutek wycieku materiałów radioaktywnych czy też pożar substancji chemicznych, który grozi emisją trujących gazów lub wybuchem. Ponadto zagrożeniem może być także atak terrorystyczny z zastosowaniem broni biologicznej, chemicznej czy radioaktywnej. Procedury CBRN obejmują również szczegółowe działania w momencie wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego. To właśnie od nich zależy bezpieczeństwo uczestników imprez masowych, w tym podczas meczów i innych eventów sportowo-rozrywkowych.

Działania prowadzone w zakresie zagrożeń CBRN

Odpowiednio opracowane procedury działania przy zagrożeniach CBRN pozwalają zadbać o bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. Obejmują one między innymi analizę ewentualnych luk w zabezpieczeniach obiektów sportowych . Dotyczą również szczegółowego zakresu postępowania w momencie konieczności przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej lub udzielenia pomocy medycznej osobom poszkodowanym. Odnoszą się także do stosowania konkretnych rozwiązań technologicznych i teleinformatycznych, dzięki którym można skutecznie zadbać o bezpieczeństwo CBRN na różnych obiektach w przestrzeni publicznej, w tym stadionach sportowych.

Czym jest projekt Safe Stadium?

Jest to międzynarodowa inicjatywa, realizowana pod egidą Unii Europejskiej, zrzeszająca przedstawicieli ze środowisk badawczych, technologicznych, obiektów sportowych i jednostek odpowiedzialnych za ochronę oraz edukację. Seris Konsalnet, jako jedyna w tym znamienitym towarzystwie firma z branży bezpieczeństwa i ochrony, pełni w projekcie rolę kluczowego partnera i głównego konsultanta w dziedzinie ochrony i zabezpieczeń. Celem projektu „Bezpieczny Stadion” jest wypracowanie procedur, przepisów i zasad skutkujących poprawieniem poziomu ochrony stadionów i innych dużych obiektów sportowych przed incydentami CBRNe.

Bezpieczny stadion z Seris Konsalnet

Udział w projekcie „Bezpieczny Stadion” stanowi dla Seris Konsalnet nie tylko szereg możliwości, ale i znaczące korzyści. To wyjątkowa szansa na poprawę bezpieczeństwa, poszerzenie wiedzy, ulepszenie procedur operacyjnych, rozwój umiejętności naszych pracowników oraz wzmocnienie wizerunku Seris Konsalnet jako firmy eksperckiej o obszarze rozwiązań dla bezpieczeństwa imprez masowych.

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej