Blog

Jak zapewniane jest bezpieczeństwo w dużych miastach?

Marta Antas
Marta Antas
04 marca 2024
Jak zapewniane jest bezpieczeństwo w dużych miastach?

Nowoczesne technologie z obszaru security odgrywają znaczącą rolę w funkcjonowaniu dużych aglomeracji. Dzięki nim można zapobiec wielu zagrożeniom i w razie potrzeby szybko podjąć interwencję. W większych miastach coraz częściej stosuje się inteligentny monitoring, który pozwala błyskawicznie dotrzeć na przykład na miejsce wypadku. Poznaj więcej szczegółów na temat nowoczesnych technologii wykorzystywanych w dużych miastach!

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa w mieście dzięki big data

Technologie służące podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w większych aglomeracjach coraz częściej działają z wykorzystaniem dużych zbiorów danych typu big data. Stanowią one podstawę między innymi w inteligentnym monitoringu. Jak w praktyce wpływają na bezpieczeństwo w mieście? Big data odgrywa znamienną rolę przede wszystkim przy monitorowaniu przemieszczania się pojazdów oraz pieszych. Możliwość analizowania obrazu w czasie rzeczywistym pozwala na szybkie wykrycie zagrożeń dotyczących na przykład ruchu drogowego. W efekcie służby mogą błyskawicznie podjąć interwencję w przypadku różnych zdarzeń komunikacyjnych. Dodatkowo warto podkreślić, że big data pozwala także przeciwdziałać zagrożeniom w ruchu drogowym. Specjalnie opracowany system zbiera dane z samochodów oraz telefonów komórkowych – na ich podstawie uda się zadbać o lepszą optymalizację ruchu w mieście i tym samym o bezpieczeństwo mieszkańców.

Inteligentny monitoring w mieście – jak działa?

Dodatkowo w dużych miastach bardzo często stosuje się inteligentny monitoring, który obejmuje zasięgiem kluczowe obszary aglomeracji. Warto podkreślić, że cechuje się on znacznie wyższą skutecznością w porównaniu ze standardowym systemem. Wykrywalność zagrożeń w przypadku tradycyjnego monitoringu ocenia się na 60%. Tymczasem system wykorzystujący technologię wideodetekcji zachowuje skuteczność na poziomie 95%. Nic dziwnego, że cieszy się on ogromną popularnością w dużych europejskich miastach. Inteligentny monitoring wykorzystuje zaawansowane algorytmy umożliwiające efektywną wideoweryfikację obrazu. W efekcie program sam analizuje zarejestrowany materiał, na bieżąco informując o zagrożeniach. Może zaalarmować dyspozytora na przykład w momencie wykrycia bójki na ulicy, plecaka lub pakunku pozostawionego bez opieki w miejscu publicznym czy dzikich zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Następnie dyspozytor podejmuje decyzję, czy konieczne jest podjęcie interwencji i wysłanie na miejsce zdarzenia odpowiednich służb. Dodatkowo warto podkreślić, że w przestrzeni miejskiej coraz częściej są także wykorzystywane drony, które docierają do trudno dostępnych obszarów i rejestrują obraz w czasie rzeczywistym.

Detektory i czujniki w przestrzeni miejskiej

Nad bezpieczeństwem mieszkańców dużych miast czuwa nie tylko monitoring czy systemy opierające się na analizie danych. Warto bowiem zwrócić uwagę także na powszechne wykorzystywanie czujników i detektorów, dzięki którym służby są w stanie szybko zareagować w momencie wykrycia zagrożenia. W przestrzeni miejskiej bardzo powszechne są między innymi czujniki poziomu wód chroniące przed zalaniem. Na uwagę zasługują także detektory jakości powietrza, na bieżąco informujące o przekroczeniu norm zanieczyszczenia. Ponadto, w dużych miastach wykorzystuje się również czujniki poziomu hałasu, danych pogodowych, ruchu samochodowego, rowerowego i pieszego, czy stanu infrastruktury miejskiej. Te nowoczesne urządzenia umożliwiają podjęcie natychmiastowej interwencji, również w zakresie prewencyjnym.

Podsumowanie

Profesjonalne firmy z branży security oferują szeroki zakres usług z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa w dużych miastach. Seris Konsalnet to jeden z liderów tego obszaru, który regularnie wdraża nowe technologie, aby zadbać o jeszcze wyższy poziom ochrony w przestrzeni miejskiej. Firma już od dłuższego czasu wykorzystuje w ochronie technologie bazujące na nowoczesnych algorytmach AI. Jeśli jesteś zainteresowany systemami bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej, postaw na profesjonalne usługi Seris Konsalnet.

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej