Blog

Jak skutecznie zabezpieczyć towary przed kradzieżą w hipermarkecie?

Marta Antas
Marta Antas
05 marca 2024
Jak skutecznie zabezpieczyć towary przed kradzieżą w hipermarkecie?

Z roku na rok wzrasta liczba kradzieży w sklepach, a złodzieje wynoszą coraz droższe towary. Ich celem są głównie hipermarkety, w których bez problemu można znaleźć wiele wartościowych produktów. W 2023 roku odsetek kradzieży w sklepach wzrósł o 22,2% w porównaniu do roku 2022 i aż o ponad 60% w stosunku do roku 2021. Na szczęście dzięki nowoczesnym systemom bezpieczeństwa można znacznie ograniczyć straty. Sprawdź, jakie rozwiązania są stosowane w hipermarketach, aby zabezpieczyć towar przed kradzieżą.

Ochrona fizyczna w hipermarketach

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie towarów przed kradzieżą jest skorzystanie z ochrony fizycznej. Większość hipermarketów decyduje się na współpracę z pracownikami z branży security, którzy starają się zapobiec wynoszeniu towarów przez nieuczciwych klientów. Warto podkreślić, że już sama obecność pracowników ochrony może zniechęcić złodzieja do dalszych działań. Profesjonaliści odpowiedzialni za zabezpieczenie danego obiektu doskonale orientują się w metodach kradzieży i dzięki temu z łatwością identyfikują podejrzane zachowanie klientów. Wiedzą również, które produkty są szczególnie narażone na wyniesienie bez wcześniejszej zapłaty. Warto dodać, że obecnie złodzieje kradną nie tylko najbardziej wartościowe towary, takie jak alkohol, kosmetyki czy perfumy, ale także tańsze produkty spożywcze, jak na przykład masła, sery czy wędliny. W przypadku uzasadnionych podejrzeń wobec nieuczciwego klienta pracownik ochrony ma prawo podjąć interwencję, aby wyjaśnić, czy doszło do kradzieży.

Monitoring iCCTV – skuteczna ochrona przed kradzieżą towarów

Większość dużych obiektów handlowych nie poprzestaje wyłącznie na ochronie fizycznej. Dla hipermarketów kluczowym rozwiązaniem zabezpieczającym przed kradzieżą jest monitoring wizyjny. Dzięki niemu można na bieżąco obserwować zachowanie klientów w sklepach, korzystając z dyskretnie zlokalizowanych kamer. W przypadku próby kradzieży pracownik ochrony lub pracownik patrolu interwencyjnego od razu zjawia się na miejscu i uniemożliwia złodziejowi wyniesienie towaru. Wśród najpopularniejszych systemów monitoringu warto zwrócić szczególną uwagę na inteligentny monitoring iCCTV, który można dostosować do specyfiki chronionego obiektu. Jedną z jego kluczowych funkcji jest możliwość wykrywania intruza w strefach zakazanych – czyli obszarach, do których dostęp mają tylko osoby uprawnione. Ta funkcjonalność pozwala szybko podjąć odpowiednie działania, gdy złodziej dostanie się do magazynów lub innych pomieszczeń niedostępnych dla klientów.

Dodatkowe rozwiązania technologiczne zabezpieczające przed kradzieżą

W hipermarketach coraz częściej można spotkać się z wieloma nowoczesnymi technologiami, które skutecznie zapobiegają kradzieżom. Jedną z nich jest system EAS polegający na wykrywaniu podejrzanych przedmiotów przez bramki znajdujące się przy wyjściu ze sklepu. W hipermarketach powszechnie są stosowane także naklejki antykradzieżowe. Wystarczy umieścić je na danym produkcie, aby w momencie przechodzenia przez bramkę uruchomił się system alarmowy – jeśli klient będzie chciał opuścić sklep bez zapłacenia za towar. Warto przy tym podkreślić, że obecnie naklejki znajdują się nie tylko na najdroższych towarach. Coraz więcej hipermarketów umieszcza je również na tańszych produktach spożywczych, takich jak sery, konserwy rybne czy wędliny w opakowaniach, ponieważ złodzieje masowo kradną również taki asortyment. Poza naklejkami, na uwagę zasługują także wypukłe etykiety akustomagnetyczne (stosowane głównie przy kosmetykach), które uruchamiają alarm przy bramce, jeśli towar nie zostanie skasowany.

Podsumowanie

Wzrastająca liczba kradzieży w hipermarketach wymusza zastosowanie profesjonalnych systemów zabezpieczeń przed kradzieżą. Jedną z firm specjalizujących się w zabezpieczaniu obiektów handlowych jest Seris Konsalnet. W jej ofercie znajdziesz zarówno usługę ochrony fizycznej, jak i nowoczesny monitoring iCCTV. Zaufaj profesjonalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie w ochronie obiektów handlowych i skorzystaj ze wsparcia Seris Konsalnet.

Marta Antas
Marta Antas
Redaktor bloga

Zamów usługę

    1. Interesuje mnie zakup usługi:
    2. Kiedy planujesz zakup/instalację:
    budownictwo

    Zobacz więcej