Krótki przewodnik na temat pracy w Ochronie
Zastanawiałeś się kiedyś, na czym dokładnie polega praca w ochronie i kto może zostać pracownikiem ochrony? Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem i dowiedz się, jakie umiejętności są niezbędne, aby sprawdzić się w sektorze security, oraz jakich wyzwań można się spodziewać w tej branży.
Kim jest pracownik ochrony?
Pracownik ochrony to osoba, która odpowiada za bezpieczeństwo osób i mienia na danym obszarze. Do jej obowiązków należy przeciwdziałanie zagrożeniom, w tym przede wszystkim utraty zdrowia i życia, kradzieży czy aktom wandalizmu.
Szczegółowy zakres realizowanych zleceń zależy od kwalifikacji, stanowiska i wymogów pracodawcy. Należy przy tym podkreślić, że do pracowników ochrony zalicza się zarówno osoby bez licencji, jak i z odpowiednimi uprawnieniami.
Kim jest kwalifikowany pracownik ochrony?
Mianem kwalifikowanego pracownika ochrony określamy osobę wpisaną na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej i pracowników zabezpieczenia technicznego, którą prowadzi Komendant Główny Policji.
Aby zostać wpisanym na listę, niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej licencji potwierdzającej posiadane umiejętności. Warto też wiedzieć, że na stanowisku pracownika ochrony można otrzymywać różne zlecenia, na przykład konwojowanie pieniędzy lub świadczenie usług security dla osób VIP.
Nierzadko również taka osoba jest odpowiedzialna za kierowanie zespołem ochroniarzy lub zarządzaniem patrolem interwencyjnym.
Warto podkreślić, że kwalifikowany pracownik ochrony ma prawo do użycia najróżniejszych środków przymusu bezpośredniego, jeśli dzięki temu uda mu się zapobiec zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia. Tym samym może on korzystać z broni palnej (jeżeli ma licencję), kajdanek czy paralizatora.
Kwalifikowani pracownicy mogą także wykonywać swoje obowiązki z pomocą psa służbowego, jeśli ukończyli odpowiednie szkolenie z tego zakresu.
Kto może zostać kwalifikowanym pracownikiem ochrony?
Każda osoba zainteresowana karierą w branży security jako wykwalifikowany pracownik ochrony powinna ukończyć specjalistyczny kurs lub kierunkową szkołę policealną. W ramach kursu zawodowego można poznać podstaw z zakresu prawa oraz nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy.
A zatem, jakie dokładnie warunki należy spełnić, aby znaleźć się na liście kwalifikowanych pracowników ochrony?
Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 21 lat, a także mieć zdolność do czynności prawnych. Wymagania dotyczą również obowiązku posiadania obywatelstwa polskiego oraz nienagannej opinii wydanej przez właściwego komendanta powiatowego Policji.
Kwalifikowany pracownik ochrony musi też pozytywnie przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Dodatkowo warto podkreślić, że w tym zawodzie najlepiej odnajdują się osoby sprawne fizycznie, w dobrej kondycji zdrowotnej. Ważne są również predyspozycje psychiczne, w tym przede wszystkim umiejętność zachowania spokoju nawet w kryzysowych sytuacjach.
Praca w ochronie bez licencji – co można robić??
Branża security jest otwarta także na pracowników bez licencji. Osoby bez kwalifikacji mogą zajmować się na przykład patrolowaniem terenu lub obsługą monitoringu. Do ich obowiązków może też należeć pilnowanie porządku w obiektach komercyjnych, takich jak centra handlowe lub dbanie o bezpieczeństwo na terenie strzeżonych osiedli.
Niewykwalifikowany pracownik ochrony ma prawo weryfikować tożsamość osób znajdujących się na zabezpieczanym obszarze, a w razie potrzeby dokonywać ich zatrzymania. Podczas podejmowanych akcji w wyjątkowych sytuacjach może on korzystać z pałki teleskopowej lub gazu pieprzowego.
Podsumowanie
A zatem jak widać, wykwalifikowani pracownicy ochrony mogą zaoferować kompleksowe wsparcie z zakresu bezpieczeństwa życia, zdrowia i mienia osobom prywatnym, jak i wielu firmom.
Jeśli i Ty czujesz, że sprawdzisz się na tym stanowisku albo masz już doświadczenie i wiesz, że nadajesz się do pracy w ochronie, to zapraszamy do śledzenia naszych ofert pracy! W Seris Konsalnet możesz liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia!