Ochrona fizyczna to nie tylko męski zawód
Mimo postrzegania sektora ochrony jako branży typowo męskiej, coraz więcej kobiet szuka w niej zatrudnienia. Kobiety świetnie odnajdują się w Seris Konsalnet – są ochroniarzami, managerami, analitykami. Często są lepszymi od mężczyzn obserwatorami, potrafią szybko analizować sytuacje, są odporne na stres i skutecznie zażegnują zagrożenia. Ich praca skutecznie zmienia stereotyp męskiej branży, potęguje efekty ochrony i pokazuje, że biznes security nie ma płci.
W Grupie Seris Konsalnet już 24% pracowników stanowią panie.
Zatrudnienie kobiet w sektorze ochrony fizycznej stale rośnie – w tym roku już 24 proc. stanowisk w Seris Konsalnet jest obsadzonych przez panie. To zauważalny wzrost aż o 3 proc. w stosunku do danych za 2021 r. Wyraźny wzrost zatrudnienia pań w sektorze bezpieczeństwa potwierdza, iż pomimo męskiego charakteru branży, kobiety to także doceniani pracownicy a płeć piękna w ochronie to coraz częstszy widok. Kobiety bowiem coraz chętniej wybierają ścieżki kariery i rozwoju umiejętności, do tej pory przypisywanych mężczyznom – jak kontrolerzy czy operatorzy urządzeń.
Inną przyczyną, dla której zwiększa się liczba kobiet w branży to zmiany w samej usłudze ochrony – coraz większe znaczenie mają umiejętności analityczne, znajomość obsługi komputera, kreatywność oraz zdolności interpersonalne.
Kobieta w ochronie: Katarzyna Hamal
Katarzyna Hamal, Menadżer Ochrony w Seris Konsalnet, pracuje w ochronie i w Seris Konsalnet od 2016 r. Jak sama mówi, trafiła do ochrony obiektu handlowego na stanowisko operatora monitoringu trochę przez przypadek, za namową koleżanki. W firmie odbyła odpowiednie szkolenia, w tym kurs państwowy na Kwalifikowanego Pracownika Ochrony. W toku pracy cały czas zdobywała nowe kwalifikacje i obecnie zajmuje stanowisko Menadżera Ochrony.
– Jako Menadżer Ochrony jestem odpowiedzialna za pracę zespołów ochrony w podległych mi placówkach handlowych – wyjaśnia Katarzyna Hamal, Menadżer Ochrony w Seris Konsalnet. – To odpowiedzialna i jednocześnie bardzo ciekawa praca – tu cały czas coś się dzieje i każdy dzień daje nam nowe wyzwania. Praca na tym stanowisku wymaga skrupulatności i umiejętności nawiązywania dobrych relacji, w czym kobiety sprawdzają się bardzo dobrze. Z pracą kobiet w ochronie jest podobnie jak z pracą kobiet w służbach mundurowych – dają sobie świetnie radę i jest ich coraz więcej.
Katarzyna Hamal zwraca uwagę na to, że praca w ochronie jest pracą zespołową, a właśnie w zespołach kobiety świetnie się odnajdują i znakomicie współpracują.
– Kobiety świetnie nawiązują kontakty międzyludzkie, co jest niezbędnym elementem budowy zespołu – mówi Katarzyna Hamal. – Mają wiele naturalnych kompetencji miękkich, które są potrzebne w codziennej, stresującej pracy w ochronie. Ponadto kobiety w podległych mi zespołach świetnie sprawdzają się w monitoringu i analityce – są spostrzegawcze, błyskawicznie analizują sytuacje i często szybciej reagują. Zauważyłam także, że interwencje, przeprowadzane przez nasze pracownice wywołują mniej zachowań agresywnych i ujęcia złodziei sklepowych w ich wykonaniu są łagodniejsze i mniej stresujące dla obydwu stron niż te wykonywane przez męskie zespoły. Bardzo zachęcam wszystkie panie, żeby odważyły się i spróbowały swoich sił w ochronie – to świetna, ciekawa praca dla odważnych.
Branża stawia na dywersyfikację zatrudnienia
W ślad za innymi sektorami tradycyjnie postrzeganymi jako męskie, np. logistyka i transport, branża security tworzy wiele miejsc pracy dla kobiet.
Spółki Grupy Seris Konsalnet (usługi ochrony) i Seris Konsalnet Cleaning (usługi czystościowe) stale prowadzą nabór nowych pracowników na różne stanowiska, bez względu na płeć. Grupa od lat realizuje strategię tworzenia równych szans w zatrudnieniu i przeciwdziałaniu wykluczeniu zawodowemu, w tym również cudzoziemców. Wprowadzona przez polski rząd specustawa upraszcza procedury zatrudnienia uchodźców z Ukrainy, otwiera szereg możliwości oferowania pracy w branży kobietom i mężczyznom, którzy szukają w naszym kraju spokoju i stabilizacji.